Saturday, August 12, 2017

عمر ، ابوبكر و عثمان سه فرزند امام علی که در کربلا کشته شدند و آخوندها نامشان را به زبان نمی آورندسئوال : چرا حضرت علي  نام سه فرزند خود را عمر ، ابوبكر و عثمان گذاشت و آخوندها هرگز نام آنها را در به میان نمی آورند .

در پاسخ به این سوال شما لازم است عرض كنم:

عزاداری و مرثیه خوانی برای امام حسین (ع) ویارانش در روز عاشورا به خاطر زنده كردن نام و یاد آنهاست چون با شهادت خود اسلام را زنده كردند.

و چنان چه عمر و ابو بكر را هم جز شهدای كربلأ بدانیم چه نیازی به اسم بردن آنها است چون از بنی هاشم و غیر بنی هاشم آنچه مشهور است حدود 72 تن را ذكر كرده‏ اند كه در كربلأ شهید شدند كه به مراتب شئون آنها مختلف بوده است و از همه اینها به بزرگی یاد می‏شود. امّا تك تك آنها نام برده نمی‏شود چنان چه از فرزندان ام البنین هم بیشتر یاد حضرت عباس می‏شود و همین كه از امام حسین (ع) در روز عاشورا یاد می‏كنیم و اسم او را می‏بریم مثل این است كه اسم همه شهدا را بردیم چون امام حسین (ع) به عنوان رهبر و امام آنها بوده است .

منبع :اسلام رکوئست


عمر بن علی بن ابی‌طالب
عمر بن علی بن ابی‌طالب (؟ - ۶۱ق) مشهور به عمر الاَطرف از فرزندان امام علی(ع) است. شماری از مورخان او را یکی از شهدای کربلا دانسته‌اند 

زندگانی
برخی عمر بن علی را عمر اکبر و کنیه او را ابوالقاسم یا ابوحف یاد کرده‌اند. نام مادرش به اختلاف گزارش شده است. ابن سعد و یعقوبی نام مادرش را صهبا (ام حبیب) دختر ربیعه تغلبی دانسته و آورده‌اند که این زن را خالد بن ولید در عین التمر به اسارت گرفت و به مدینه آورد، اما اینکه در چه سالی حضرت علی(ع) با او ازدواج کرد اطلاعی در دست نیست  برخی دیگر نام مادرش را لیلی دختر مسعود دارمی دانسته‌اند. فخر رازی عمر را کوچکترین فرزند علی(ع) دانسته است.
بنا به نوشته سپهر، امام علی(ع) دو پسر به نام‌های عمر داشته است: یکی عمرالاکبر که مادرش ام حبیبه بود و در کربلا حضور نداشت و دیگری عمراصغر که پس از برادرش ابوبکر در روز عاشورا به شهادت رسید.

حضور در کربلا
خوارزمی و ابن شهر آشوب نام وی را در شمار شهدای کربلا آورده‌اند. وی روز عاشورا در حالی که این رجز را می‌خواند بر دشمن یورش آورد

خلّو عداة الله من عمر خلوا عن اللیث الهصور المکفهر
یضربکم بسیفه و لا یفر و لیس یغدو کالجبال المنحجر
ای دشمنان خدا از پیش روی عمر بگریزید بگریزید از شیر خشمگین ترشروی
به شما شمشیر می‌زند و نمی گریزد و در جنگ همچون بزدلان به سوراخی نمی‌خزد

وی به زحر که برادرش، ابوبکر، را کشته بود حمله کرد و این اشعار را می‌خواند:
اضربکم و لا اری فیکم زخر ذاک الشقی بالنبی قد کفر
یا زحر یا زحر تدان من عمر لعلک الیوم تبوء بسقر
شر مکان من حریق و سعر لانک الجاحد یا شر البشر
شمشیر می زنم در میان شما زحر را نمی بینم همان سنگدل که به پیامبر کافر شد
ای زحر‌ ای زحر به عمر نزدیک شو باشد که امروز در دوزخ جای گیری
دوزخ بدترین مکان است در سوزش و افروختگی چراکه تو‌ای بدترین انسان ها از انکار کنندگان هستی

عمر، زحر را کشت و سپس به شهادت رسید.


ابوبکر بن علی بن ابیطالب
ابوبکر بن علی بن ابیطالب، (؟/۶۱ ه‍.ق) از فرزندان امام علی(ع) و از شهدای کربلا. مادرش لیلی بنت مسعود بن خالد تمیمی است. برخی منابع او را اولین فرزند علی بن ابی‌ طالب دانسته‌اند که در روز عاشورا، در حمایت از برادرش امام حسین(ع) به میدان جنگ رفت. 
نام و نسب

ابوبکر کنیه است، اما نام وی به روشنی مشخص نیست. برخی نامش را عبدالله، عده‌ای عبید الله و بعضی نیز محمد اصغر دانسته‌اند. قول مشهور، نام مادرش را لیلی دختر مسعود نهشلی ذکر کرده‌اند. در مقابل برخی مادرش را ام البنین دختر حزام کلبی دانسته‌اند.
از شهدای کربلا

منابع بسیاری او را از شهدای کربلا برشمرده‌اند


ف
عثمان بن علی بن ابی طالب 
عثمان بن علی بن ابی طالب (حدود ۳۹ق- ۶۱ق در کربلا)، از شهدای کربلا فرزند امام علی(ع) و فاطمه بنت حزام معروف به‌ام البنین و از برادران عباس بن علی(ع) است. بنا بر برخی روایات، عثمان در هنگام شهادت ۲۱ ساله بوده و فرزندی نداشته است. مدفن او در مقبره جمعی شهدای کربلا در حرم امام حسین(ع) است.
زندگی نامه

بنا به نقلی که سن عثمان بن علی را در هنگام شهادت ۲۱ سال ذکر کرده است، وی باید در کوفه و در دوران خلافت علی(ع) و حدود سال ۳۹ق به دنیا آمده باشد. پدرش حضرت علی(ع) و مادرش ام البنین(  کنیز ) بود.

جز در ماجرای عاشورا، ذکری از او در منابع تاریخی به میان نیامده، اما ظاهرا در سلسله اسناد برخی از احادیث نامش ذکر شده است. گویا عثمان ازدواج نکرده و فرزندی نداشته است.
علت نامگذاری

نام عثمان از اسامی رایج زمان بوده تا جائیکه در برخی منابع نام ۲۵ نفر صحابه عثمان ذکر شده‌است. از سوی دیگر حضرت علی علت این نام گذاری را هم نامی با یکی از صحابه به نام عثمان بن مظعون عنوان می‌کند.
روز عاشورا

پس از شهادت یاران غیر هاشمی امام حسین(ع)، بنی هاشم به میدان رفتند. اولین نفر از فرزندان علی بن ابی طالب، ابوبکر بن علی بود که به میدان رفت. پس از او بنا به نقلی، عبدالله و جعفر، برادران مادری عثمان به میدان رفته و شهید شدند سرانجام عثمان به میدان رفت. ابیات زیر از رجزهای اوست:
إنی أنا عثمان ذو المفاخر شیخی علی ذو الفعال الظاهر
و بن عم للنبی الطاهر أخی حسین خیرة الاخایر
و سید الکبار و الاصاغر بعد الرسول و الوصی الناصر
منم عثمان که مفاخر بی‌شماری دارم              پدرم علی است که کارهایش آشکار است
پدرم، پسر عموی پیامبرِ پاک‌طینت است                     و برادرم حسین، سرآمد برگزیدگان

و پس از پیامبر و وصی پیروزمند او،                     آقا [و مولای] همه (بزرگ و کوچک) است
شهادت

خولی بن یزید اصبحی تیری به پیشانی عثمان زد و او را از اسب به زمین افکند و مردی از بنی دارم سر از تن او جدا کرد.


منبع ویکی شیعه

الطبقات الکبری، ج ۳، ص ۱۴
المجدی، ص ۷؛ الشجره المبارکه، ص ۲۰۳؛ عمده الطالب، ص ۳۶۲
الطبقات الکبری، ج۳، ص۱۱۴؛ تاریخ یعقوبی، ج ۲، ص ۱۳۹؛ جمهرة العرب، ج ۱، ص ۳۱
الشجره المبارکه، ص 
ناسخ التواریخ، ج ۲، ص ۳۵۵ـ۳۳۳
جمل من انساب الاشراف، ج۲، ص ۴۱۳؛ ذهبی، ج۴،ص۱۳۴
ابن حجر، ج۵، ص۲۹؛ ج۱،ص۱۸۶
ابن حجر، ج۴، ص۵۸۷تا
 مقتل الحسین، ج ۲، ص ۲۸
مناقب، ج۴، ص ۱۰۷
مقتل الحسین، ج ۲، ص ۲۹ـ۲۸
مقتل الحسین، ج ۲، ص ۲۹ـ
 تاریخ طبری، ج ۵، ص ۱۵۴
الارشاد، ج ۲، ص ۱۴۹؛ شرح الاخبار، ج۳، ص ۱۹۱ـ۱۸۴
الأخبارالطوال،ص۳۰۷.
یوم الطف، ص